Fortifikacijos senienų mėgėjams...
Na, keliauti šiais laikais tapo problematiška, tai bent į foto pasidairykim.
Tai Roka Kalašio pilis (Rocca Calascio). Akvilos provincija Ambrucijuje.
Ši pilaitė stovi 1460 m. virš jūros lygio. Italijoje aukščiausiai stovinti pilis, o tuo pačiu viena iš aukščiausiai esančių Europos pilių.
Tradiciškai, per daug nesigilinant, priimta manyti, jog jo statyba siekia X-XI a., normanų užkariavimo periode. Tačiau realiai rašytiniuose šaltiniuose minimas tik nuo 1380 m. Kita vertus, archeologai tvirtai teigia, jog jis (pilis) pastatyta ant Romėnų kažkokių tai statinių liekanų. Na, čia jau tegu žaidžia Jūsų fantazija.
Pradžioje tai buvo ne pilis, o sargybos bokštas. Kaip patys matote – jis galėjo kontroliuoti labai plačius Abruco slėnius ir gretimus kalnagūbrius (Campo Imperatore), na, o tie šoniniai bokštai palei perimetrą – tai jau XIV a. statiniai. Pilis pritaikyta panašiai 200 žmonių įgulai. Tiesa – ji niekada nebuvo jokio feodalo ar valdovo rezidencija. Tai labiau kareivinės, jei galima taip išsireikšti.
Beje, ir dar labai įdomi viena detalė. Šalia jos stovėjo kaimelis (ir dabar dar ten lyg kažkas gyvena, nors dauguma jau jį paliko) ir esant pavojui, šie namai gana greitai virsdavo pirmąją pilies gynybine linija – monolitine siena. Visi namai sujungti sienomis, padaryti laipteliai ant stogų. Gynėjai laisvai galėjo judėti viršumi ir nuo šios sienos gintis. Visi gyvenamieji kambariai, tarsi pusrūsiniai. Kartu su Kalašio miestu susidarė toks bendras ginybinis kompleksas.
Tiesa, nors Italijos karų epochoje šiuose slėniuose virė nemažai batalijų, tiesiogiai ši pilis šturmuota nebuvo. Jis sugriuvo per du žemės drebėjimus (didžiausiais, nuniokojęs pilį – 1703 m.), o gyventojai pamažėle išsikėlė žemiau, į mažiau pavojingą slėnį į Kalašio miestą (1200 m. virš jūros lygio). Tačiau galutinai apleista 1957 m. (turima galvoje ir kaimelį)
Reikia matyt paminėti, jog tai ką dabar matome, tai vis tik restauracija. Realiai iki 1986 m. (pirmieji atstatymo darbai) tai ji buvo visai nunykusi.
Na ir dar viena įdomybė – aštuonkampė tvirtovės stiliaus bažnyčia, kiek žemiau pačios pilies:Chiesa di Santa Maria della Pietà. Nėra žinoma tiksli jos pastatymo data . Tačiau populiariausia versija, jog ją pastatė 1596 m. vietiniai gyventojai, po to, kaip atsigynė nuo plėšikų-samdinių būrių. Bet yra ir ne mažiau populiari versija, jog ją pastatė 1451 m. po mūšių, po batalijų tarp Popiežiaus kariaunos ir Pikolominio samdinių (brigadų), kurios buvo itin kruvinos. Taip sakant, tiems įvykiams atminti.
O štai su vandeniu, Kalašio mieste ir pilyje iki XX a. buvo problemų. Teko rinkti ir tirpstantį sniegą, ir lietų, ir rasą (tam tikslui skirtuose šuliniuose). Gelbėjo šalia esantis ežerėlis. Užtat avininkystė ir smulki gyvulininkystė klestėjo (yra net firminis patiekalas – saulėje džiovinta kiauliena).
Na, o šiuose laikuose ją išgarsino tokie kino filmai, kaip "Rožės vardas", "Vanagė" (Ladyhawk), "Amerikonas" (The American) ir dar keletas itališkų, mums mankai žinomų...
Ką čia gali pamatyti turistas? Mano galva, vaizdai žiūrint nuo jos – vertingesni nei pati pilis. Tad „atšuoliavus“ valandėlei, po karštos dienos, gali tik užsidėti varnelę, kad buvai ir pasidaryti "
Na ir legendos – kaip gi be jų? Net nerašyčiau, jei jų nebūtų.
Šioji pilis ir regionas keitė savo valdovus, kaip kojines: Pagliara, Plessis, Colonna, Celano, Caldora, Accrocciamuro, Piccolomini Todeschini, Del Pezzo, Cattaneo, Medici e Borbone, Antonio Todeschini Piccolomini...
Tad ir legendos atitinkamos – slapti lobiai, kuriuos čia kažkur slėpė tai medičiai, tai ferdinandai, tai net pats Imperatorius Karolis V!.. Beje, dėl imperatoriaus, tai nesistebėkite – jo valdymo metais ir vėliau – šie slėniai gyveno savo aukso amžių. Susiformavo senjorijos, diduomenė ir t.t. tik vėliau, jau karas, maras, badas ir žemės drebėjimai vėl šį kraštą nuniokojo. Bet į tokias legendas, manau, net neverta kreipti dėmesio.
Užtat antroji – gerokai įdomesnė. Pasakojama, kad per visą ilgą pilies istoriją, visų tų Italijos karų pasekmėje, šiuose slėniuose ir kalnuose yra slapti tuneliai ir perėjimai nuo pat pilies iki jūros. Galimai šioms legendoms pagrindą darė tai, kad Rokos pilies kampinių bokštų statybos sutampa su Castello Piccolomini, Capestrano, Ortucchio, Balsorano ir Castello aragonese.
Ir dar viena jau įdomesnė, bet irgi kažkur gerai jau girdėta legenda su įvairiomis interpretacijomis. Ir net su Italija nesusijusios. Bet šios detalės įdomios...
Žodžiu, Kalašijo mieste kadaise gyveno toks mitinis karalius Maronė (Marrone). Jo valdymo metais regionas išgarsėjo savo vilna, ir, ypač - sūriais, kurio čionai kartą į metus atvykdavo iš viso Italijos pusiasalio ir, net, iš tolimos Portugalijos. Šis sūris buvo laukiamas skanėstas visų karalių puotose...
...žodžiu...
Taip gyveno sau žmonės prie karaliaus Maronės ir aukso amžiaus susilaukė, et atsirado pavyduolis – kitas toks karalius – karalius Krovnas (Crowns). Ir atėjo jis pajungti Maronės karalystės. Tik Maronė, palaikomas vietinių gyventojų – pasipriešino. Tad Krovnas apgulė Maronės žemes ir blokada tęsėsi net 10 metų! Žodžiu, Maronė, atkirstas nuo viso pasaulio su savo žmonėmis, iš atsargų laikėsi kiek galėjo. Bet, kai jau atėjo bado paskutinioji, karaliui Maronei šovė į galvą mintis – jis įsakė visą likusį avių pieną surinkti, kiek trūko sumaišyti su motinų pienu (taip-taip), kad tik kuo daugiau sūrių išgauti...
Kai sūris jau buvo baigtas, jis vieną naktį liepė imituoti puotą ir nuo kalvų garsiai juokiantis, skambant muzikai, ant Krovino kariaunos drabstytis tais sūriais (sūrių galvomis)...
Žodžiu, Krovno kariai, kurie taip pat kentė badą, nepriteklių ir troškulį, jau pavargę nuo tos užsitęsusios apgulties – susinervino. Jie nusprendė, jog pas Maronę dar pilna atsargų ir į neviltį puolusiam karaliui Krovinui - „špygą parodė“. Atsisakė kariauti ir išsiskirstė namo....
Na, tai tiek...